Fukt är grunden till allt – lyster, smidighet och en hud som känns stark
Men alla behöver inte samma typ av serum. Lancôme har två fuktboostande favoriter med olika fokus: Génifique Ultimate Serum för barriär och hudkvalitet, och Rénergie H.C.F. Triple Serum för synliga antiage-resultat som känns och syns.
Här är guiden som gör valet enkelt.
Génifique Ultimate Serum – när huden behöver återhämtning
Om huden lätt blir torr, stram, känslig eller reagerar på väder, stress och aktiva ingredienser är detta ett smart förstahandsval. Den lätta texturen sjunker snabbt in och hjälper huden att återhämta sig snabbare, samtidigt som den ger långvarig återfuktning i 24 timmar. Formulan bygger på 27 års forskning och innehåller 7 pre- och probiotiska extrakt som stödjer hudbarriären, betaglukan (90 miljarder per applicering) för hudens styrka och återhämtning, hyaluronsyra för plump och fukt samt lakritsextrakt för en lugnande känsla. Resulta
Rénergie H.C.F. Triple Serum – när du vill maxa antiage
När du ser tydligare ålderstecken som förlorad fasthet, linjer, rynkor och pigmentfläckar är Rénergie-serumet gjort för att leverera. Det är patenterat till 2035 och kombinerar för första gången tre dermatolog-älskade aktiva ingredienser i en vårdande trippeldos: hyaluronsyra, C‑vitamin + niacinamid och ferulinsyra. Serumet är utvecklat för att stärka överhuden lager för lager: första lagret förbättrar fasthet och hudkvalitet, andra lagret jobbar på rynkor och tredje lagret reducerar pigmentfläckar. Vecka 1 upplevs huden fastare och smidigare, vecka 2 känns ansiktsdrag och hals mer uppstramade och efter vecka 8 finns dokumenterad effekt på hudens utseende.
Så använder du dem
Applicera 1–3 droppar på rengjord hud morgon och/eller kväll, följt av din fuktkräm. På morgonen: avsluta alltid med SPF – extra viktigt när du jobbar med C‑vitamin. Vill du kombinera? Använd Génifique som “bas-serum” för barriär och lyster, och Rénergie när du vill förstärka antiage-fokuset.