Information till kunder Information med anledning av konkurs Stockholm tingsrätt beslutade den 2 september 2026 att försätta Parfym Sverige AB (Parfym.se) i konkurs. Konkursboet har från och med den 3 september 2026 beslutat att fortsätta driva verksamheten. Advokat Hedvig Mårstad, Lindskog Malmström Advokatbyrå KB, är förordnad konkursförvaltare.
Beställningar gjorda till och med den 2 september 2026
Beställningar som gjorts till och med den 2 september 2026 har ingåtts med konkursbolaget och inte med konkursboet. Om en beställning inte kan fullföljas har kunden en fordran i konkursen. Anmäl er fordran i konkursen till konkursförvaltningen. Kund saknar möjlighet att kräva återköp, bytesrätt eller ångerrätt.
Beställningar gjorda från och med den 3 september 2026
Beställningar som görs från och med den 3 september 2026 ingås med konkursboet och omfattas av den verksamhet som konkursboet bedriver. Sådana beställningar kommer att hanteras och levereras inom ramen för konkursboets fortsatta drift enligt de villkor som anges vid köpet. Ångerrätten och reklamationsrätten för köp online gäller i vanlig ordning. Kunder som önskar nyttja sin ångerrätt ansvarar själva för att ordna och bekosta returfrakten.
Presentkort och vouchers
Presentkort, tillgodokvitton, rabattkuponger och vouchers kan inte användas vid köp från konkursboet.
Primaluce Cleansing Gel, 200ml
Läs mer
HYDROXYETHYLCELLULOSE, COCAMIDOPROPYL BETAINE, PHENOXYETHANOL, CRYPTOMERIA JAPONICA
BUD EXTRACT, TRIETHANOLAMINE, LACTIC ACID, GLYCOLIC ACID, ETHYLHEXYLGLYCERIN, PARFUM,
CHLORPHENESIN, PANTHENOL, BUTETH-3, SODIUM BENZOTRIAZOLYL BUTYLPHENOL SULFONATE,
HYDROLYZED OATS, BUTYLENE GLYCOL, CARAMEL, TRIBUTYL CITRATE, MIMOSA TENUIFLORA BARK
EXTRACT, C.I. 19140.
Produktens ingredienslista kan uppdateras över tid. Konsultera alltid ingredienslistan som finns på den köpta produktens förpackning.
Tag en liten mängd rengöring och massera ut på torr hud i ansiktet. Tillför vatten och löddra upp ett skum med lätta fingrar i ansiktet. Skölj av och återupprepa vid mycket makeup.
Säker användning
Använd endast enligt beskrivningen. Undvik kontakt med ögonen. Om irritation kvarstår, avsluta användningen och uppsök läkare. Solskydd för solexponering rekommenderas på de områden som blivit behandlade med AHA. Ska ej förtäras.







